تولید و رشد استخوان های پیوندی با کمک پوست تخم مرغ

تولید و رشد استخوان های پیوندی با کمک پوست تخم مرغ

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، نمونه برداری از استخوان پا برای تهیه استخوان پیوندی فرایندی وقت گیر و دردناک است و می تواند در آینده باعث انتقال نقص از یک بخش از اسکلت بدن به بخش دیگر آن شود.

دانشمندان در تلاش برای یافتن روشی جایگزین به دنبال کشت سلول های استخوانی هر فرد در آزمایشگاه و پرورش و رشد دادن آنها هستند. پژوهشگران دانشگاه ماساچوست به تازگی از پوست تخم مرغ برای تسریع این فرایند و کمک به رشد استخوان های کشت داده شده بهره گرفته اند.

پوست تخم مرغ یک منبع غنی از کلسیم است و لذا از آن می‌توان برای تسریع رشد سلول های استخوانی بهره گرفت. بدین منظور ابتدا به پوست تخم مرغ خرد شده، هیدروژل افزوده می‌شود. این امر به تقویت و بازتولید این سلول‌ها و در نهایت شکل گیری استخوانی مستحکم و طبیعی منجر می‌شود.

بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد ترکیب استخوانی شکل گرفته با این روش زودتر برای پیوند با بدن آماده می‌شود و به علت استفاده از مواد طبیعی سازگاری بیشتری با سلول های خود بدن دارد. بنابراین احتمال کمتری وجود دارد که استخوان تولید شده در این فرایند توسط سیستم ایمنی بدن پس زده شود.

محققان امیدوارند در آینده بتوان از این روش برای تولید غضروف، دندان و تاندون مصنوعی هم استفاده کرد. به خصوص که سالانه میلیون‌ها تن پوست تخم مرغ بدون استفاده خاصی دور ریخته می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر