قیمت واقعی مرغ بین 13 الی 14 تومان هست

قیمت واقعی مرغ بین 13 الی 14 تومان هست

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از ثبات نسبی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو‌مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۴۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۳ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به آنکه حجم تولید و میزان جوجه ریزی با کمبود خاصی در واحد‌های مرغداری روبرو نبوده است، از این رو تلورانس شدید قیمت را برای بازار مرغ متصور نیستیم.

حجت ازدیاد تقاضا در فصل تابستان و کاهش وزن گیری لاشه‌ها ناشی از تنش گرمایی را دلیل اصلی افزایش قیمت مرغ طی هفته‌های اخیر در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه حجم تولید و تقاضای بازار از تعادل مناسبی برخوردار است، پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ گرم در دامنه ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نهاده دامی به اندازه کافی در بنادر موجود است، بیان کرد: این در حالی است که مشکلات سیستم حمل و نقل همچنان پابرجاست.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش چشمگیر کرایه‌های حمل و نقل، قیمت نهاده‌ها در بازار آزاد با نرخ مصوب خود ۱۰ درصد اختلاف دارد، در حالیکه با مدیریت کرایه حمل و نقل، شاهد تولید مطلوب و توزیع نهاده با نرخ مصوب بودیم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی نرخ مصوب هرکیلو ذرت در بنادر را یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا را ۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون هر کیلو ذرت به طور متوسط با نرخ یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۳ هزار تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود.

به گفته وی، در شرایط فعلی، مرغداران به سبب هزینه‌های بالای تولید در یک نقطه سر به سر قرار دارند و متحمل زیان‌ نیستند.

حجت در پایان با اشاره به اینکه برخی هزینه‌های بلندمدت واحد‌های مرغداری نسبت به بلندمدت ۲.۵ تا ۳ برابر رشد داشته است، تصریح کرد: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار در قیمت تمام شده تولید و اعلام نرخ مصوب، توجهی به این امر نداشته باشند، بدون تردید تجهیز و نوسازی واحد‌های مرغداری با چالش‌هایی روبرو می‌شود که در افزایش تلفات و بیماری‌ها تاثیر گذار است چرا که تولیدکننده از محل فروش مرغ، سود لازم را برای تعمیرات واحد‌های خود ندارد./ باشگاه خبرنگاران جوان