بهینه سازی مصرف سوخت سالن های پرورش

بهینه سازی مصرف سوخت سالن های پرورش

میانگین مصرف سوخت سالن های ایران 4برابر جهان!!!

برآوردهای انجام‌شده نشان می‌دهد بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحدهای مرغداری آن طور که باید و شاید، جدی گرفته نشده است.

میانگین مصرف سوخت سالن‌های مرغداری در ایران؛ چهار برابر جهان/ قیمت پایین حامل‌های انرژی از بزرگ‌ترین موانع پیشرفت تجهیزات مدرن در مرغداری‌ها

برآوردهای انجام‌شده نشان می‌دهد بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحدهای مرغداری آنطور که باید و شاید، جدی گرفته نشده است.

به گزارش خبرنگار ایانا، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی امروز در همایش صنعت طیور که در فرهنگستان علوم برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: مشکلات زیادی درباره مصرف سوخت در سالن‌های مرغداری ایران وجود دارد که باعث شده میانگین مصرف سوخت در کشور چهار برابر متوسط صنعت مرغداری جهان باشد.

ناصر موسوی با اشاره به اینکه قیمت سوخت یکی از عوامل تعیین‌کننده نوسازی تجهیزات و تأسیسات مرغداری است، افزود: در سال 89 که قیمت گازوئیل 16 تومان در هر لیتر بود و کمتر از یک درصد هزینه‌ها را تشکیل می‌داد، مصرف این ماده در واحدها بیش از اندازه بوده و کسی برای جلوگیری از هدررفت آن اقدامی نمی‌کرد.

به گفته وی، بعد از هدفمندی یارانه‌ها که قیمت گازوئیل به 350 تومان در هر لیتر افزایش یافت، کاهش مصرف از 2.2 به یک لیتر به ازای هر قطعه اتفاق افتاد. اگرچه دولت برای بهینه‌سازی مصرف سوخت طی این مدت 240 میلیارد تومان یارانه در نظر گرفت و حدود 30 درصد مرغداری‌ها از این اعتبار استفاده کردند، اما هنوز 70 درصد واحدها سوخت را هدر می‌دهند.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: گذشته از این‌ها، از 700 میلیارد تومان اعتبارات مکانیزاسیون که در بخش کشاورزی هزینه شده، 30 تا 35 میلیارد تومان آن از سال 92 به بخش طیور اختصاص داده شده است، اما هنوز این مبلغ کافی نیست، به‌طوری که هم‌اکنون تجهیزات بیش از 50 درصد از مرغداری‌های تخم‌گذار فرسوده هستند.

موسوی ادامه داد: این در حالی است که در هلند یک مرغداری 170 هزار قطعه‌ای، بدون داشتن کارگر فعالیت می‌کند و میانگین وزن جوجه‌ها و درصد تخم‌گذاری آنها از متوسط استانداردها بالاتر است، ضمن اینکه این مرغداری از هوای گرم خارج‌شده از انتهای سالن، برای گرم کردن هوای ورودی از سوی دیگر سالن استفاده می‌کند؛ بنابراین میزان مدرن شدن تجهیزات و تأسیسات به حدی رسیده که اکنون در جهان می‌توان یک واحد بزرگ مرغداری را بدون داشتن کارگر اداره کرد.

به گفته وی، جریان تهویه در بیشتر سالن‌های ایران به‌صورت تونلی است؛ در حالی که در جهان تنها برای فصل تابستان و در دمای بالای 25 درجه از این روش استفاده می‌شود، اما سالن‌های ما هوای سالم را از یک طرف وارد کرده و از طرف دیگر آن را خارج می‌کنند که این باعث تجمع آلودگی در قسمت‌های انتهایی سالن می‌شود. ضمن اینکه بیش از 50 درصد از گرمای سالن در واحدهای مرغداری ایران از راه تهویه هدر می‌رود.

به همین جهت شرکت نغمه تورنگ طلایی باارایه راه حل های مهندسی وبابهره گیری ازمتخصصین مجرب وتکنولوژی های به روز دنیا گامی مهم جهت برطرف کردن اتلاف انرژی سالن ها نموده است وآماده خدمت رسانی ومشاوره برای پرورش دهندگان طیور می باشد